Силовите тренировки и психическият баланс

Happiness and training

Психическият баланс в човешкия живот е съществен фактор за пълноценното съществуване и усещането за щастие. Този баланс се основава на биохимични процеси в организма и най-вече на хормоните на щастието, които организмът ни генерира и при физическо усилие. Благодарение на тях получаваме емоционален баланс и чувство за удовлетвореност.

Центровете на удоволствието, наречени „възнаграждаваща мозъчна система”, произвеждат ендорфини, чието име е производно на ендоген и морфин. Удоволствието се поражда от активирането на тази система по три начина:

  • физически с натоварване;
  • химически с внесен наркотик;
  • психически при успех.

Ендорфините са невротрансмитери, които се синтезират в нервните клетки на главния мозък и периферната нервна система. Доказано е, че физическо натоварване стимулира производството им, което води до по-голяма устойчивост на стрес, подобряване на настроението, понижаване на чувството за умора и повишаване на физическите сили на организма. Друг положителен ефект е намаляването и нормализирането на повишения апетит. Ендорфинът е и аналгетик, който притъпява или направо блокира чувството на болка и има приблизително 80 пъти по-силен болкоуспокояващ ефект от морфина. Блокирането на болката се осъществява посредством свързването му с опиоидните рецептори. Това е причината хората да се чувстват по-добре непосредствено след остра физическа травма, дори когато симптомите са все още налице.

Допаминът участва като невротрансмитер в регулацията на множество процеси в централната и периферната нервна система. Явява се като междинен продукт в синтеза на адреналина, който повишава основната и въглехидратната обмяна. Допаминът регулира активността на сърцето, като повишава сърдечната честота, сърдечния дебит и кръвното налягане. През последните две десетилетия се налага схващането, че играе важна роля в редица психически процеси (мотивация) и заболявания (депресия, шизофрения).

След интензивна тренировка човек придобива приятно чувство на лекота и прилив на добро настроение, най-вече дължащо се на голямото количество допамин, произведен от невроните в човешкото тяло. При всяко освобождаване на допамин, изпитваме удоволствие, което се запомня от мозъка и ни кара да повтаряме това действие, като задействаме системата на положителното налагане. Така постепенно човек естествено влиза в режим на редовни тренировки.

Липсата на движение намалява количествата допамин. Твърди се, че перманентно понижената допаминова активност предразполага не само към моторни дефицити, но и към депресия, сред чиито кардинални симптоми е общо понижената мотивация.

Окситоцинът, секретиран от хипофизната жлеза, има за цел да успокоява мозъка и да създава чувство на щастие и удовлетвореност. Образуването му в организма се стимулира и при физическо натоварване, както и от любовното чувство, и проявата на нежност от или към индивида. Този хормон не просто ни прави весели и любвеобилни, той има своите специални психически и физически влияния, които предизвикват реални изменения в организма и дори могат да преборят някои заболявания. Окситоцинът е основният двигател в борбата с депресията.

Beach training

Серотонинът също помага за подобряването на емоционалната нагласа и помага за отслабването, защото стимулира метаболитните процеси в тялото.

Този хормон, както и мелатонинът, който е мощен антиоксидант, подпомагащ за унищожаването на вредните радикали в организма и подобряващ качеството на съня, се синтезират от  веществото триптофан. Хроничният недостиг на триптофан води до намалени нива на серотонин и други невротрансмитери, което може да повлияе на настроението, да влоши паметта и да повиши агресията. Триптофанът е съставка в повечето храни, съдържащи протеини, но е установено, че за натрупване на резерви от тази аминокиселина в мозъка е необходима мускулна активност.

Нашите клиенти
Нашите клиенти

Ето защо физическата активност е от голямо значение, не само за човешкото тяло, но и за психиката. Стимулирането на тези вещества в организма могат да променят за кратко настройката ни в положителна посока, а при редовната им стимулация, промяната е дългосрочна и трайна.

Реален пример от нашата практика

Ще ви представим един реален пример от практиката ни. Анна е типична майка, работеща по 8 часа на ден, седяща пред компютър. Преди да започне да тренира и да се храни по системата на SPIDER SPORT оплакванията й са няколко, от които не знае с кое и как да започне да се бори. Чувства перманентна силна умора, повлияна и от високо въглехидратна храна, обърканост и сприхавост (породени от  хронична депресия), мъчителни болки в гърба от гръбначно изкривяване, невъзможност да се справи с натрупаните килограми от бременността. Мотивацията й е слаба и започва да тренира с известен скептицизъм. За период по-малък от 5 месеца се възвръщат тонусът и жизнеността й. Постепенно болките в гърба отзвучават и излишните мазнини в тялото и се топят. Виждайки тези първи резултати от силовите тренировки, тя започва да се зарежда с ентусиазъм и това се отразява на интензивността на тренирането. С изненада споделя: „Чувствам сякаш тежък товар е паднал от плещите ми. Няма я вече постоянната умора и болките в гърба, а и видимо изглеждам все по-добре. Сякаш вече съм пристрастена към тренировките, които не ме изтощават, а напротив – ме тонизират. Имам жизнена необходимост от тях, защото те ме карат да се чувствам в психически и физически баланс. А и ми помагат да регулирам храненето тъй като, благодарение на въздействието им, не изпитвам отчайваща зависимост от захари.”

Необходимата доза „хормони на щастието”  можем да си набавим с интензивни тренировки 2 часа седмично, които са също толкова лесно достъпни както заместителите (алкохол, цигари, опиум, захар), вредящи на организма.

Тук е мястото да поясним, че колкото по-интензивни са тренировките, толкова се увеличава синтезът на тези хормони и ефектът върху мускулния тонус е по-голям. Въпреки днешното забързано ежедневие, хората  не могат да се оправдаят с липсата на време, когато за поддържане на добра физическа форма е достатъчно да се отделят до 2-3 часа седмично за силови тренировки със свободни тежести, което дава необходимото и балансирано натоварване на тялото. Важно е да се знае, че за да се постигне желателната интензивност е нужно да се усвои правилната техника, което е възможно с постоянна обратна връзка и подкрепа от вашия личен треньор. Несъобразяването с хармоничното натоварване и правилната техника водят до ставни и други травми.

Силовите упражнения не само тренират тялото, те подобряват обмяната на веществата и с това помагат за регулирането на храненето и произвеждането на гореописаните вещества, които играят важна роля за психическата стабилност на индивида, регулирайки емоциите и настроенията му.

„Хормоните на удоволствието” се оказват  най-силното естествено “лекарство” в човешкия организъм.

Leave a Reply