Болки в кръста

Болка в кръста

Болки в кръста

В забързаното ежедневие се обръща все по-малко внимание на грижата за тялото и спорта. Това, в комбинация с многото време, прекарано в седнало положение, превръща болките в кръста в едно от най-честите оплаквания на съвременния човек. Този сериозен дискомфорт е честа причина за търсене на специализирана медицинска помощ, като е и водеща причина за нарушена трудоспособност в световен мащаб. Статистиката показва, че близо 85% от хората са имали сериозни болки в кръста поне веднъж в живота си.

Можете да запишете час за консултация при рехабилитаторите на SPIDER SPORT

Защо болките в кръста се срещат толкова често?

Гръбначният стълб се състои от 33 прешлена, разделени на няколко дяла, които трябва да работят в синхрон, за да няма травми и болки в кръста. Лумбалният дял, който е в областта на кръста, се състои от 5 прешлена, които са по-масивни от прешлените на врата и на гърба. Функцията на кръста е да осигури стабилност за гърба и да поема по-голямата част от теглото на тялото. Той е свързан с основни движения като навеждане, сядане, усукване и странични наклони. Точно поради множеството ключови функции, които изпълнява кръстът, прешлените, мускулите, връзките, дисковете и нервите, които се намират в лумбалната област, са изложени на много голям риск от травми.

Видове болки в кръста 

За определяне на естеството, причините и най-подходящата терапия, е важно да се определи точно видът на болките в кръста.

Спрямо продължителността си, болката в кръста може да бъде:

  • Остра – от момента на появата си до първите няколко седмици
  • Подостра – от 4 седмици до 3 месеца
  • Хронична – с продължителност от над 3 месеца.

Според симптомите, с които се проявява, болката в кръста може да бъде:

  • Остра или тъпа 
  • Постоянна или само при определени движения 
  • Мравучкане 
  • Парене
  • Изтръпване на краката (определени зони или целите крака)
  • Загуба на чувствителност
  • Болка само на едно място или болка, която се “движи” по кръста и крака/краката 
  • Различни комбинации от споменатите.

Причини за поява на болки в кръста

Поради сложните структура и функции на кръста, причините за поява на болки в кръста може да бъдат много и различни. Най-общо казано, болката може да е от неврологичен, ставен или мускулен характер, а причините:

  • Дисков проблем – дискова херния (дископатия), дисков бълджинг (подуване на фиброзния пръстен на диска под натиска на ядрото), износване на междупрешленните дискове 
  • Стеноза – стеснение на гръбначния канал или на отвора на нервното коренче
  • Възпаление на нервно коренче, което предизвиква болка в кръста и/или крака и може да е съчетано с изтръпване/мравучкане
  • Ставен проблем – болка, идваща от фасетните стави, сакроилиачната става, дори и тазобедрената става може да доведе до болка в кръста
  • Мускулен проблем – преумора на даден мускул или група мускули, разкъсване на мускулни влакна, мускулни спазми и др.
  • Други причини за болката могат да бъдат инфекция, артрит, спондилолистеза, фрактура на прешлен, травма, туморни образувания и др.

Рискови фактори
Обикновено не си даваме сметка за това, но кръстът работи неуморно през целия ден. Това, разбира се, го прави изключително податлив на наранявания, претоварване. Има няколко фактора, които значително увеличават риска от поява на болки в кръста. Това са:

  • Възраст – с напредването на възрастта болките в кръста се появяват по-често поради естественото износване на гръбначните дискове
  • Обездвижване – слаби мускули на кръста и ядрото могат да доведат до поява на болки в областта на кръста
  • Наднормено тегло – наднорменото тегло води до по-голямо натоварване в кръста
  • Неправилно трениране – неправилното изпълнение на някои упражнения може да доведе до болки в кръста. Дори упражнения, които се изпълняват с цел превенция, но с грешна техника, могат да доведат до поява на болки в кръста. Най-красноречивият пример е мъртвата тяга. Тя е едно от най-добрите упражнения за превенция на болки в кръста, но изпълнявана погрешно, води до появата на такава болка.
  • Стрес – все повече внимание се обръща на стреса. Хора с повече стрес в ежедневието си страдат повече от болки в кръста.
  • Пушене – пушачите са по-често засегнати от болки в кръста. Пушенето води до по-бавно възстановяване след травми, завишен риск от остеопороза, проблеми с кръвообращението и др.
  • Преумора – недоброто възстановяване може да доведе до преумора и претоварване на мускули и стави, които да предизвикат болка в кръста.

Друг значителен фактор е изпълняваната професия. Най-често от болки в кръста страдат хора, извършващи тежък физически труд. Професии, които налагат продължително време в изправено положение (най-често на едно място, без много движение) също са застрашени от поява на болки в кръста. Хората, обездвижени в една позиция в продължение на много часове, също често страдат от болки в кръста (дори и позицията да е в седнало положение). Едни от най застрашените професии са строители, автомонтьори, готвачи, сервитьори, бармани, продавач-консултанти, фризьори, шофьори, IT специалисти и др.

Как да облекчите болките в кръста и кога да потърсите помощ?

Понякога причината за болката в кръста е ясна и очевидна – например, претоварване на кръста при вдигане на нещо тежко или поради рязко движение. В такива случаи има няколко неща, които може да се направят за облекчение на състоянието:

  • Раздвижване с леки активности, например разходка и разтегателни упражнения
  • Ограничаване на тежките натоварвания
  • Ако болката е причинена от оток или възпаление, до облекчение може да доведе охлаждане на мястото 
  • Ако става въпрос за схванати мускули, затоплянето на мястото ще ги отпусне
  • Обезболяващи таблетки, гелове и кремове.

Ако почивката и лекото раздвижване не помагат, както и ако болката е твърде остра или продължи дълго време, обезателно се обърнете към специалист.

Как можем да ви помогнем да се справите с болките в кръста?

В SPIDER SPORT работим по един от най-признатите и доказани методи за болки в кръста – MDT (Mechanical Diagnosis and Therapy), по-известен като McKenzie метод. MDT е един от най-използваните методи за дискови проблеми като включва както диагностика, така и лечение на мускулно-скелетни заболявания на гръбначния стълб и крайниците. Ключова характеристика на метода е първоначалната оценка – безопасен и надежден формат за постигане на точна класификация и едва след това разработване на подходящ план за лечение, като се вземат предвид всички различни фактори, които могат да повлияят на лечението. Скъпите изследвания като MRI често не са необходими. Клиницистите, обучени по системата MDT, са в състояние да оценят и класифицират всички оплаквания на опорно-двигателния апарат. Проучванията също ни показват, че чрез метода на MDT може да се постигне точна диагностика главно по отношение на това дали дискът причинява болка на пациента, или някоя друга структура е причината за болковата симптоматика.
Лумбалните болки са комплексен проблем, за това и лечението до голяма степен е индивидуално и зависи както от естеството на проблема, така и от разбиранията на пациента, неговия начин на живот и това колко активен може и иска да бъде в процеса на възстановяване. Поради болката, която изпитват пациентите, те започват да се ограничават и да намаляват движението и физическата активност, което невинаги е добре и често води до хронификация на болката. Необходимо е да се подберат точните упражнения и лечение за съответния проблем, които да бъдат индивидуални и конкретно за дадения пациент.

Лечението може да включва физиотерапия, рехабилитация чрез активни упражнения, упражнения в домашни условия. През първите 48 часа след появата на болка е добре да се намали физическата активност. След направен преглед още от първия ден може да се започне с физиотерапия, която действа болкоуспокояващо и противовъзпалително, а ако болката е много силна, може да се добавят и нестероидни противовъзпалителни хапчета.

Как да предотвратим появата на болки в кръста?

Има няколко неща, на които може да се обърне специално внимание с цел превенция на болките в кръста. Това включва:

  • Спиране на пушенето
  • Подобряване на позицията на работа – подобряването на стойката по време на работа намалява риска от поява на болка в кръста
  •  Подобряване на тренировъчна техника за на правилно изпълнение на упражненията и правилно натоварване
  • Достатъчна хидратация
  • Здравословно хранене
За консултация може да си запазите час при нашите рехабилитатори

 

Leave a Reply